Lekcja poglądowa w kl. 2c i 3c - "Chlebowy Dom"

0

Aby bliżej poznać proces pieczenia ciast i wypieku chleba dzieci z klasy 2c i 3c we wrześniu wybrały się na poglądową lekcję w “Chlebowym Domu” w Marianowie. Najpierw uczyły się rozróżniać gatunki zbóż, dowiedziały się, jakie powstają z nich rodzaje mąki, przekonały się, która z nich jest najzdrowsza i dlaczego.

Zaraz potem atrakcja “zabawa w piekarza” przy wielkim wspólnym stole. Dzieci otrzymały bryły ciasta i zaczęła się ciekawa praca. Z radością tworzyły z pachnącego ciasta: rogale, bułeczki, ciasteczka i różne fantazyjne formy, jakie podpowiadała im własna pomysłowość. Nie tylko dzieci pochłonęła radosna twórczość. “Bawili się” wszyscy, a mąka bieliła ręce. Gospodarze pokazywali sposoby zaplatania chałek, rogalików, służyli informacjami na temat wypieku chleba. Potem zapachniało pieczonym chlebem. Wszystkie smakołyki dzieci zabrały do domu, aby rodzina mogła ocenić ich smak. W przerwach „mali piekarze” mogli bawić się na placu zabaw, a po pracowitych zajęciach czekała na nich przejażdżka bryczką i pachnąca pizza prosto z pieca. Wszyscy świetnie się bawili.

Na drugi dzień, na lekcjach odbyła się pogadanka o szacunku dla chleba.  Chleb był i ciągle jest podstawowym pożywieniem, który spożywamy każdego dnia. Chleb utożsamia najważniejsze wartości egzystencjalne – dostatek, dobre plony, spokojne, bezpieczne i dostatnie życie.

Komentarze zamknięte.