0
Wszystkiego najlepszego
samych radosnych chwil w gronie bliskich i rówieśników
oraz spełnienia marzeń z okazji
 DNIA DZIECKA
wszystkim dzieciom życzy
PANI DYREKTOR oraz GRONO PEDAGOGICZNE
  

TYLKO DLA RODZICÓW,
czyli 20 pomysłów na świętowanie Dnia Dziecka:)

Żeby Dzień Dziecka był niezapomniany, wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, lubimy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność, bo lubimy spędzać z nimi czas.

1. Śniadanie do łóżka

Domowe przysmaki własnoręcznie przygotowane przez mamę i tatę, podane na pięknie nakrytej tacy to miły początek tego szczególnego dnia.

2. Telegram do malucha

Trzeba go wysłać dzień lub dwa dni wcześniej. Na dzieciach robi piorunujące wrażenie. Przyniesie go rano prawdziwy pan listonosz, zapyta o pannę Marysię czy pana Jasia i wręczy dziecku ozdobny blankiet z wierszykiem lub życzeniami od mamy i taty. Telegramy mogą też przysłać babcia i dziadek oraz dalsza rodzina.

3. List-laurka

Co każdy maluch chciałby usłyszeć od mamy i taty? Że jest ważny, kochany, że lubimy spędzać z nim czas. Napiszmy o tym – wierszykiem lub prozą, z obrazkami lub bez, jak najprościej. Niektóre dzieci przechowują takie listy jak największe skarby i domagają się wielokrotnego odczytywania.

4. Wycieczka rowerowa

Koniecznie całą rodziną. Może w okolicy są jakieś piękne miejsca, które nasze dziecko szczególnie lubi. Częste postoje można urozmaicić liścikami, obrazkami lub małymi prezencikami ukrytymi wcześniej na trasie wycieczki.

5. Piknik

Wystarczy koc, kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków i jakaś łączka albo leśna polana. W zależności od zainteresowań i wieku dzieci atrakcją może być turlanie się po trawie, zapasy z tatą, włażenie na drzewa, gra w piłkę, obserwowanie robaczków przez lupę albo podglądanie ptaków przez lornetkę.

6. Puszczanie latawców

Najpierw trzeba je wspólnie zrobić – dwie skrzyżowane lekkie listewki, półprzezroczysta kalka z pięknym malowidłem, długi kolorowy ogon. Potrzebny będzie też kawałek otwartej przestrzeni, trochę wiatru i znakomita zabawa gwarantowana.

7. Wyprawa na basen

Wygłupy w wodzie z mamą i tatą to duża frajda. Dla malutkich dzieci warto wybrać basen z cieplejszą wodą, starszym spodobają się zjeżdżalnie i wodospady.

8. Dom w namiocie

Namiot możemy rozbić we własnym ogrodzie, u dziadków, na działce. Dla starszych dzieci atrakcją będzie spanie w namiocie na materacach i w śpiworach oraz (to duże wyzwanie) gotowanie na ognisku i inne traperskie przyjemności, np. zbieranie chrustu.

9. Podchody

Warto je zorganizować z zaprzyjaźnionymi dziećmi i ich rodzicami. Ważne, żeby starannie przygotować trasę i dostosować stopień trudności do wieku i temperamentu dzieci. Im młodsze maluchy, tym częściej zaplanujmy postoje, znaki, wskazówki i inne atrakcje.

10. Wyprawa po skarb

Do drewnianego kuferka pakujemy skarby – mogą to być np. duże, kolorowe korale z hinduskiego sklepu kupowane na sztuki, półszlachetne kamienie, muszle. W wersji dla młodszych dzieci zakopujemy kuferek w ogrodzie lub na działce i wręczamy piękną, stylizowaną mapę z oznaczoną drogą prowadzącą do skarbu oraz różnymi zadaniami, przygodami i utrudnieniami. Starszym dzieciom można zorganizować dłuższą wyprawę, np. do najbliższej leśniczówki, gdzie wcześniej, w porozumieniu z leśniczym, zakopaliśmy skarby.

11. Wycieczka w nieznane

Przyjemność dla trochę starszych dzieci. Wstajemy rano i wyruszamy samochodem lub pociągiem, trzymając w tajemnicy cel podróży. W zależności od tego, w jakim regionie mieszkamy, po kilkugodzinnej podróży możemy znaleźć się nad morzem, w górach, nad jeziorem, w prawdziwej puszczy albo w starym zamczysku.

12. Wielki bal

Szczegóły i oprawa zależą od naszej inwencji – można np. zrobić bal przebierańców, na który dorośli przebiorą się za dzieci, a dzieci za dorosłych. Można zbudować z kartonowych pudeł zamek i przebrać balowiczów za rycerzy, księżniczki i smoki albo (dla najmłodszych) pobawić się w farmę, dżunglę lub podwodny świat, poprzebierać maluchy i dorosłych za różne zwierzaki i balować w zaimprowizowanej obórce, wśród lian lub w gąszczach wodorostów.

13. Domowa cukiernia

Cała rodzina wspólnie robi coś, co dzieci szczególnie lubią – domowej produkcji lody, babeczki czekoladowe, krówki, kruche ciastka z truskawkami.

14. Muzeum

Niektórym dzieciom wielką przyjemność sprawi wizyta w Muzeum Techniki
(lub innym). Warto oczywiście dokładnie sprawdzić wcześniej, jakie są wystawy i wypytać o dodatkowe atrakcje – pokazy, samodzielnie przeprowadzane doświadczenia.

15. Szałas

Budujemy go wszyscy razem w ogrodzie, na działce, w lesie. Powinien mieć przemyślaną solidną konstrukcję – wtedy będzie służył do zabawy przez całe lato. Można go umeblować prostymi siedzonkami i stolikiem z pieńków. W takim szałasie można się bawić, jeść podwieczorek, a nawet nocować.

16. Teatr

Maluchy, które lubią przedstawienia, będą zachwycone. W niektórych teatrach można wcześniej zamówić rozmaite atrakcje – np. spotkanie z aktorami, zwiedzanie teatru “od kuchni”, zabawy, małe przyjęcie.

17. Zabawa na całego

Na pewno wiesz, czym pasjonuje się twoje dziecko i na jakie zabawy najczęściej cię namawia. Może uwielbia Kubusia Puchatka czy Muminki? Zainscenizujmy zabawę w ulubionych bohaterów – z przebraniami, dekoracjami, rekwizytami. Niech dziecko obudzi się w Stumilowym Lesie, w Dolinie Muminków… A najważniejsze, żebyśmy się sami dobrze bawili.

18. Teatrzyk domowy

Z dwoma lub trzema parami zaprzyjaźnionych rodziców przygotowujemy inscenizację jakiejś bajki z prawdziwymi kostiumami i dekoracjami. Dzieci na widowni, rodzice na scenie, no i oczywiście bilety, programy, szatnia z numerkami. Może przy okazji odkryjemy w sobie aktorskie talenty?

19. Przebieranki

Potrzebne będzie wielkie pudło śmiesznych, charakterystycznych ubrań, aparat fotograficzny, najlepiej taki, w którym od razu można obejrzeć zdjęcia, i dużo fantazji. Do tej zabawy warto zaprosić większą grupkę dzieci i rodziców – wtedy maluchy szybciej się rozkręcają.

20. Ognisko

To dobre, uspokajające zakończenie dnia pełnego wrażeń. Możemy przygotować różne przysmaki do pieczenia (szaszłyki, kartofle, kiełbaski), możemy po prostu posiedzieć, porozmawiać, pośpiewać piosenki, popatrzeć w gwiazdy.

 

Komentarze zamknięte.