Klasa 3b poznaje tajniki pracy piekarza i cukiernika

0
     12 października nasza klasa 3b po pięknym jesiennym spacerze w Parku Kasprowicza przybyła do piekarni ,,U Piekarzy”, w której miała poznać dwa ciekawe zawody, a także prześledzić proces powstawania chleba – od ziarenka do bochenka.
    Na miejscu okazało się, że każdy z nas zamienił się w piekarza, a później w cukiernika. Porównywaliśmy ziarna pszenicy i żyta, mąkę razową i cukierniczą, poznaliśmy składniki niezbędne do upieczenia chleba, a także etapy jego powstawania. Sami, też przygotowaliśmy swój  chlebek. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda piekarnia, urządzenia piekarnicze. Najciekawszym okazał się bardzo stary piec z 1944 r.
   Pani Kamila prowadząca nasze warsztaty przybliżyła nam niełatwy zawód piekarza. Dowiedzieliśmy się, że różni się on od cukiernika, który często także pracuje w piekarniach. My też spróbowaliśmy nim być przez chwilę. Przygotowaliśmy pod kierunkiem specjalisty pyszne kruche ciasteczka z nadzieniem.
  Słodkie efekty swojej pracy mogliśmy spróbować na miejscu, zaś chlebek zapakowany został dla nas i naszych rodziców do domu. To była bardzo ciekawa lekcja. Być może ktoś z nas zostanie piekarzem albo cukiernikiem?
Dziękujemy  Pani Kamilo za ciekawe zajęcia.

Komentarze zamknięte.