ANDRZEJKI

0
Andrzejki to tzw. ostatki
Andrzejki to wieczór wróżb, który przypada na noc z 29 na 30 listopada.
Andrzejki, potocznie nazywane też ostatkami, stanowią ostatnią okazję do hucznych zabaw. Po ostatniej szalonej nocy bowiem nadchodzi adwent.
Kim był św. Andrzej?
Noc z 29 na 30 listopada to wigilia dnia św. Andrzeja, od którego zresztą wzięła się nazwa tego wieczoru. Jak głosi Ewangelia, św. Andrzej był pierwszym z 12 powołanych apostołów.  Za swoje nauki został skazany na śmierć męczeńską.
Skąd wywodzą się andrzejki?
Historycy po dziś dzień nie ustalili dokładnie rodowodu andrzejek. Przypuszcza się, że andrzejkowe wróżby narodziły się w starożytnej Grecji. W całej Europie wierzono we wróżby andrzejkowe.
Andrzejki są ważnym elementem kultury ludowej naszego kraju. W różnych regionach mogły być obchodzone nieco inaczej, jednak jest bardzo prawdopodobne, że dla większości waszych przodków był to ważny i hucznie obchodzony dzień w roku, że czekało się na niego z niecierpliwością.
Wróżby mogą być świetną okazją do zabawy , ale dzięki rozwojowi nauki wiemy, że są one tylko zabawą i niczym więcej. Wiara w zabobony bardzo mocno wpisała się w kulturę i codzienne życie ludzi nie tylko w Polsce czy Europie, ale na całej kuli ziemskiej. I przez niemal cały ten czas przesądy były traktowane jak prawda, przekazywane z pokolenia na pokolenie i traktowane bardzo poważnie. Nic więc dziwnego, że wiele z nich jest żywych do dziś.
Poniższe linki to wróżby i zabawy andrzejkowe online.
https://view.genial.ly/5fba3ab89e845a12b6ecfb82/interactive-content-andrzejki-2020-to-all-by-amihulka-copy
https://view.genial.ly/5fbcd07d93901a0d1540056d/horizontal-infographic-review-andrzejkowe-wrozby
https://view.genial.ly/5fbe9a4b12e0f20d064f24ea/interactive-content-andrzejkowe-memory

Życzymy udanej zabawy.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

Komentarze zamknięte.