21 MARCA- DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

0

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z zespołem Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji.
Każdy z nas również może w prosty sposób przyłączyć się do akcji promującej. Wystarczą do tego… kolorowe skarpetki.

1.ZNAJDŹ W DOMU DWIE RÓŻNE KOLOROWE SKARPETKI.
2.ZAŁÓŻ JE.
3.ZRÓB ZDJĘCIE W KOLOROWYCH SKARPETKACH I WYŚLIJ ZDJĘCIE NA ADRES:
mwawer@lekcje.sp46.szczecin.pl

Na Wasze zdjęcia czekamy do 19 marca (piątek).

Zrobimy z nich kolorową galerię szkolną.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna.
Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

 

Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

 

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

Źródło: https://www.mjakmama24.pl/…/dzis-21-marca-zaloz-kolorowe-sk…

 

W załączniku materiały filmowe:

https://www.youtube.com/watch?v=VrgsUbzKJh0

https://www.youtube.com/watch?v=Biex1XR_mpo

 

Komentarze zamknięte.