Tłusty czwartek czyli Dzień Pączka

0
Skąd się wziął tłusty czwartek?
Tłusty czwartek jest dniem ruchomym. To oznacza, że dzień, kiedy mamy możliwość objadać się  pączkami, zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W tym roku tłusty czwartek przypada 24 lutego. Przesąd głosi iż, kto nie skosztuje pączka, nie będzie miał szczęścia w 2022 roku 🙂
Pączki były już  znane w starożytnym Rzymie, spożywano je podczas obchodów przełomu zimowo-wiosennego. Słodkie zapożyczenie pączka wywodzi się najprawdopodobniej z kuchni arabskiej.
W Polsce, początki tłustego czwartku sięgają XVI wieku, które wiążą się z pewną legendą o burmistrzu Combrze. Kiedyś nazywano pączki, pampuchami, blinami, babałuchami, kreplami . Pączki dawniej pieczone były z ciasta chlebowego, a zamiast słodkiego nadzienia w środku umieszczano słoninę lub skwarki. W bogatszych domach pieczywo smażono na tłuszczu, najczęściej na smalcu, w biedniejszych na blasze okraszone skwarkami lub wypiekano w piecu chlebowym.
Przysłowia na tłusty czwartek:
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.
„Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”.
„Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”.
„Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje”.
Samorząd Uczniowski naszej szkoły  zaprasza wszystkich uczniów do przyłączenia się do akcji pt. ,,Słodkie zdjęcie z pączkiem”. Wystarczy zrobić zdjęcie z pączkiem w roli głównej i wysłać do opiekuna samorządu na adres:  mwawer@lekcje.sp46.szczecin.pl do 25 lutego.

Komentarze zamknięte.